Jaký je důvod rozvoje automobilismu

Počet aut na silnicích se neustále zvyšuje, a to nejen v naší republice, nýbrž celosvětově. Tento vývoj navíc probíhá skutečně velmi rychle – zatímco ještě před pár desetiletími bylo vlastnictví osobního automobilu v podstatě luxus, dnes má prakticky každá rodina minimálně dvě vozidla, ačkoliv životní úroveň se nijak výrazně nezvedla.

 

auto na silnici

 

Tento jev má samozřejmě své příčiny. Jednou z těch hlavních je zvýšení dostupnosti osobních aut díky snížení jejich ceny (po započítání inflace). Zatímco dříve si jej mohl dovolit jen málokdo, dnes není příliš velkým problémem našetřit si na ojetý vůz během relativně krátké doby. To znamená, že si jej může dovolit daleko více lidí.

 

Dobrá, ale i tak je zde otázka, proč si jej kupují. Přeci jen, na rozdíl od potravin, ošacení či střechy nad hlavou se lze bez něj relativně snadno obejít. Není tedy zbytečné utrácet za něj peníze, když si místo toho můžeme koupit něco jiného?

 

moderní vůz

 

Odpověď zní, že nikoliv. Značně se totiž podceňuje, jak moc nám auto usnadní život. Díky němu již nemusíme být závislí na veřejné hromadné dopravě. Ačkoliv totiž u nás máme velmi kvalitní síť veřejné dopravy, stále není bezchybná. Autobus či vlak mohou mít zpoždění, navíc do malých vesniček zajíždí často jen párkrát denně. Navíc náš cíl může být poměrně dost daleko od nejbližší zastávky, nehledě na to, že se asi nikomu nechce cestovat autobusem s taškami při velkém nákupu.

 

Mít osobní auto je tedy mnohem pohodlnější a otevírá to nové možnosti. Nemusíme díky tomu sledovat jízdní řád a můžeme vyjet i v případě náhlé nouze. A to je něco, na co nelze zapomínat.

 

Samozřejmě je však nutné počítat i s důsledky tohoto trendu. Tím je již zmíněný stále se zvyšující počet aut na silnicích, což znamená i rozšiřování silniční sítě a také nutnost většího počtu parkovacích míst. Zvyšuje se i počet dopravních nehod. Toho všeho je dobré si být vědom dřív, než si sedneme za volant. Někdy se totiž přeci jen více vyplatí jet autobusem.