Jak šikovně vyřešit požadavek na zábradlí na balkon


Máte rodinný dům s balkonem či terasou a chystáte se vybudovat v těchto prostorách zábradlí? Možností je celá řada, a to jak z hlediska materiálu, tak i samotného provedení.

Inspirujte se u panelových domů

Hledáte vhodnou inspiraci, jak by takové zábradlí na balkon mělo vypadat? Můžete samozřejmě zalistovat na Internetu a prohledat stovky fotek z různých koutů světa a porovnávat mezi sebou mnoho typů objektů, ovšem co by se vám rovněž mohlo hodit, je osobní návštěva panelových sídlišť. Vypravte se do hlavního města nebo jiného většího městského celku v regionu, kde žijete, a sledujte, jak vypadají revitalizované panelové domy s barevnou fasádou a plastovými či dřevěnými okny.

žena na balkoně

Mnohé z nich budou mít balkony nebo lodžie řešené formou klasického kovového zábradlí z konstrukční uhlíkové či nerezové oceli, někde se může objevit eloxovaný hliník a jinde třeba zábradlí od uměleckého kováře. Co je však nepřehlédnutelné, je zábradlí na balkon z tvrzeného skla. To bývá většinou doplněné posuvnou horní částí ze skleněných výplní, a tento prostor je začleněn do struktury objektu poměrně citlivě a zároveň velmi působivě.

bytový dům

Tvrzené sklo se tu vyznačuje několika přednostmi. V první řadě je to materiál zcela nebo částečně transparentní a propouští dostatek světla, i když jde kupříkladu o zcela uzavřený prostor. Máte-li domácí zvířata, můžete je na balkon vpustit zcela bez obav, že by se odtud dostala ven, toto je výhodné například pro kočky, které mívají tendenci chodit po zábradlí a skákat sousedům zvenčí na okenní parapet.

Uzavřený prostor balkonu vám také vytvoří zimní zahradu nebo skleník, chcete-li, snadno se tu pak pěstují pokojové i balkonové rostliny. Tvrzené sklo je také dobrý tepelný izolant a pomůže vám snížit náklady na vytápění. A na co bychom neměli zapomínat, je zachování soukromí, což je v podstatě nemožné u zábradlí kovového či dřevěného.