Vliv kolagenu na naše zdraví


Pojem kolagen jste již jistě slyšeli. A nejenom kolagen, ale také hydrolyzovaný kolagen, nativní kolagen, přírodní kolagen a spoustu dalších pojmů. Kolagen můžete znát z reklam na doplňky stravy, kosmetiku, ale také třeba potraviny.

Lidé užívají kolagen ve víře, že přinese benefity pro jejich zdraví. Zlepší zdraví jejich kloubů, kostí, pleti. Jaké má ale kolagen skutečné benefity na naše zdraví?

Zlepšení spánku

Možná vás to překvapí, ale kolagen vám může pomoci se zlepšením spánku! Díky aminokyselinám, které v sobě obsahuje, snižuje během spánku teplotu vašeho těla a svalovou aktivitu, což prohlubuje REM fázi, na které nejvíce záleží to, jak bude váš spánek kvalitní.

spánek

Lepší nálada

Díky výše zmíněným aminokyselinám vám může kolagen pomoci také se zlepšením nálady. Konkrétně aminokyselina glycin, která má podle výzkumů pozitivní vliv na naši náladu, jelikož dokáže zvyšovat hladinu serotoninu, který je v naší krvi.

Posiluje mozek

Kolagen také posiluje náš mozek. Opět za to mohou aminokyseliny, které obsahuje. Studie totiž ukázali, že má například pozitivní vliv na ty, kteří trpí duševními poruchami, jako je deprese nebo schizofrenie. Také může částečně přispět ke zlepšení průběhu Alzheimerovy choroby.

mozek

Antioxidanty

Kolagen mimo jiné dodává tělu i antioxidanty, které nutně potřebuje. Pomáhají totiž tělu a organismu bojovat s volnými radikály. Volné radikály chrání tělo před nejrůznějšími nemocemi, například onemocnění srdce nebo různá nádorové onemocnění.

Hladina cukru v krvi

Užívání kolagenu má také pozitivní vliv na hladinu cukru v naší krvi. Příliš vysoká hladina cukru může vést k cukrovce nebo dalším onemocněním našeho metabolismu. Proto je dobré dbát na udržení hladiny cukru nejenom stravou, ale také pravidelným užíváním kvalitního kolagenu, který nám může s tímto problémem dopomoci.