Zásady při úniku vody v domácnosti


Zůstaňte v domě sami

Unikající voda v domácnosti vám může přinést spoustu starostí a jednou z nich je zejména přítomnost dalších osob. Předejděte zbytečným zraněním a nepříjemnostem podobného rázu, jakmile objevíte havarijní situaci, odešlete ostatní mimo objekt, například v případě vašich rodičů nebo dětí zůstaňte v domě sami a zbytek rodiny či příbuzenstva pošlete do zoologické zahrady, do kina, na sportovní stadion nebo do restaurace na večeři. Sami si naopak nechte dovézt pizzu a pusťte se do likvidace škod.

instalatér zasahuje

Vypněte hlavní jistič a teprve pak uzavřete vodu

Jednou z největších chyb by bylo vyzout se z bot a naboso vytírat vodu z podlahy. V první řadě vypněte přívod elektřiny do domu, a krátce poté zastavte i přívod vody. Únik vody totiž může být nebezpečný v tom, že zasáhne elektroinstalaci, a voda jako vodivé prostředí vám může přivodit smrtelný úraz. Jakmile bude elektřina vypnutá a voda zastavená, obujte gumovky a začněte likvidovat následky havárie. Gumovky mějte na nohou proto, že voda může rozpustit mnoho nečistot z podlahy, a vy byste je pak vstřebávali bosou nohou skrze pokožku do těla.

instalatérské nářadí

Telefon na instalatéry si zjistěte předem

Únik vody je typická havarijní situace a v takovém momentu mnoho lidí začne vyhledávat kontakt na instalatéry na Internetu. To je ale pozdě, kontakt byste měli mít zjištěný již předem, a pouze urychleně zvednout telefon a začít číslo vytáčet. Zde se počítá každá minuta, protože čím dříve instalatér přijede, tím méně škod tu vznikne.

Instalatérský havarijní servis zasahuje nonstop, tedy každý den, nepřetržitě, i v nočních hodinách. Kontakt na instalatéra se vám pak může hodit například pro závady plynových spotřebičů, únik plynu, havárii topení, zanesení odpadu a kanalizace nebo zmíněné úniky vody. Instalatér obvykle dorazí do hodiny od zavolání.