Co nás na cestování láká

Když se mluví o dovolené, i ti největší zápecníci si rádi představí písečnou pláž a šumící moře. I je totiž čas od času přepadne touha cestovat. A to samozřejmě není bezúčelně. Má to své velmi dobré důvody. Tím prvním a nejdůležitějším je, že rutina ubíjí. Většina z nás tráví každý den naprosto stejně, svůj režim mají i volné dny a víkendy. A to není pro naše psychické zdraví zrovna to nejlepší. Často je pak důsledkem pokles výkonu v zaměstnání, v extrémním případě se pak mohou objevit i psychické problémy, například deprese. I psychologové proto jednou za čas doporučují změnu prostředí.

 

čekání na odlet na letišti

 

Další výhodou je i poznání nových lidí, a v případě cest do zahraničí i nových kultur. Tím se nejen obohatí náš život, ale také si tím rozšíříme obzory. A kdo ví, možná budeme chtít některé věci, které jsme na cestách poznali, integrovat i do svého běžného života.

 

Je samozřejmě pravdou, že to může být stresující. Není neobvyklé, že čím víc se blíží datum odjezdu, tím nervóznější jsme, často i do té míry, že bychom celou věc nejraději odvolali. Hlavou nám běží tisíc věcí, a jen těžko si v tu dobu dokážeme představit, že se bude jednat o skutečně pozitivní záležitost.

 

písečná pláž s palmou

 

Navzdory tomu je to pro nás potřebné. I když se k tomu můžeme ze začátku stavět negativně, je pro zachování našeho tělesného i duševního zdraví potřeba jednou za čas rozbít rutinu a zkusit něco nového.

 

Na druhou stranu je však také potřeba varovat před přílišným cestováním. I když je totiž příjemné, trávit prakticky celý život na cestách je únavné. Potřebujeme domov, kam se vždy vrátíme, a kde můžeme zapadnout do nyní již opět pohodlné a známé uklidňující rutiny a využijeme tak energii, kterou jsme během cest načerpali.

 

Rozhodně tedy platí, že všeho moc škodí, a to včetně cestování. Tato míra však může být pro každého člověka jiná, a je jen na nás, abychom našli tu, která nám bude vyhovovat.